מודעות לרגשות וריבוי רגשות

 

איך זה קשור אלי?

חלק מלהכיר את עצמנו ולהיות מודעים למי שאנחנו, הוא להיות מודעים לרגשות שלנו. מודעות רגשית: ההבנה מה אנחנו מרגישים ומה המקור של הרגשות הללו. בעזרת מודעות רגשית , נוכל לדעת כיצד כדאי להתקדם ולהתנהג. נוכל לקבל החלטות על חיינו כאשר אנו מבינים באמת את המניעים שלנו. רק באמצעות מודעות זאת נוכל באמת להיות האדונים של חיינו.

איך זה קשור לחיים משותפים?

במפגש עם האחר, ובוודאי בקונפליקט מול האחר, חשוב שנדע להבחין מה אנו מרגישים וכיצד אנו מביעים את הרגש. כיצד הרגשות מפעילים אותנו, או את האחר שמולנו. כך נוכל להבין יותר, את עצמנו, כמו גם את האחר. נוכל לשלוט יותר בתגובות שלנו ולהבין את התגובות של האחר. לדוגמא, אם נבין שבסיטואציה מסוימת אנו כועסים, נבין למה ונקבל את הכעס כרגש לגיטימי מחד, אך נוכל מאידך גם לשקול בצורה שקולה, מה יהיה הביטוי הנכון של הכעס, איך אני מנהל אותו, את הרגשות שלי, ולא הם מנהלים אותי.

מה זה?

רגש הוא בטוי של מצבו הנפשי של בן אדם. הרגש בא לידי ביטוי בצורות רבות ומגוונות כגון: הבעות פנים, שפת גוף ובהתנהגויות מסוימות כמו בכי. ישנו מגוון עצום של רגשות וכל אדם חווה במצבים שונים רגשות שונים. לדוגמא, כישלון במבחן יכול לגרום לאחד להתעצב ולבכות ולאדם שני להתעצבן ולכעוס. יתר על כן, קיומו של רגש אחד אינו סותר את קיומם של רגשות אחרים ואף יש מצבים רבים בהם אדם מרגיש יותר מרגש אחד. לרגשותינו יש קשר ישיר להתנהגות שלנו, כשאנחנו כועסים או שמחים ההתנהגות שלנו בדרך כלל תראה את זה.
 
כאן תמצאו משאבים הקשורים ל: מודעות לרגשות וריבוי רגשות

סיפורים, שירים ועוד

תרגילים

מיומנוית חברתיות

מאמרים