מודעות עצמית

 

איך זה קשור אלי?

מדוע האדם צריך מודעות עצמית? מדוע עלי להכיר את עצמי? להבין מה משפיע עלי: אם איננו עוצרים וחושבים על עצמנו ועל רצונותינו, לא נבין מה משפיע עלינו ומעצב את החלטותינו. להבין את המסלול שלי ולקבל החלטות: מודעות עצמית היא כלי הישרדותי שמאפשר לנו לקחת פסק זמן מהמולת החיים ולחשוב על מי אנחנו, וכך, באופן אקטיבי, לבחור את המסלול המתאים לכל אחד מאיתנו באופן ספציפי. ביטחון עצמי: ביטחון עצמי (ביטחון במי שאני), נובע בתוך היכרות מעמיקה עם עצמי. כשקיימת הבנה פנימית של מי אני, ניתן להקרין אותה החוצה. יכולת לפגוש את האחר (כישורים חברתיים): היכולת להכיר את מי שאתה באמת הינה השלב היסודי ביכולת לעבוד עם אחרים ולהכירם לעומק.

איך זה קשור לחיים משותפים?

חיים משותפים משמעם פגישה וחיים עם האחר. היכולת להכיר את מי שאתה באמת הינה השלב היסודי ביכולת לעבוד עם אחרים ולהכירם לעומק. מודעות עצמית של כל אחד מן החברים, מייצרת את היכולת לפגוש את האחר, לראות אותו ולתת לו את המקום.

מה זה?

מודעות עצמית: היכולת של האדם להכווין את תשומת לבו אל עצמו, אל רגשותיו, רצונותיו, מחשבותיו והתנהגותו. המסוגלות לחיות חיים עם מודעות עצמית מתבטאת בהתעניינות במציאות הפנימית – בצרכים, בשאיפות, ברגשות ובמניעים. במקום להיות זר לעצמו, אדם בעל מודעות עצמית גבוהה מתעניין בערכים שמניעים ומפעילים אותו, במקורותיהם ובשורשיהם. מודעות עצמית אינה משהו מוחשי אלא חוויה מופשטת, ככזו ישנם רבדים רבים ליכולת המודעות העצמית. אדם יכול להכיר את עצמו באופן רדוד, אך עם רצון, מאמץ וניסיון הוא יכול להכיר את עצמו באופן מעמיק וכולל יותר. מודעות עצמית אינה דבר סטטי, היא מתפתחת ומשתנה לאורך השנים. היכולת להיות מודע לעצמך אינה קשורה לאינטליגנציה. כל אדם יכול לעשות זאת, אך הוא צריך לרצות בכך ולהתאמץ.
 
כאן תמצאו משאבים הקשורים ל: מודעות עצמית