עוצמת התבוננות ועיבוד

 

איך זה קשור אלי?

התבוננות ועיבוד יחדיו חיוניים בכדי שאדם יוכל ללמוד מסביבתו ולדעת כיצד להתמודד עם בעיה או דילמה שעומדת בפניו וכיצד להתפתח ממנה בעתיד. התבוננות ועיבוד מאפשרים לאדם למידה, דרכה הוא מבין כיצד להתנהג וכיצד לפעול. התבוננות מאפשרת לנו לדעת כיצד אנחנו מרגישים ופועלים, וכך לדעת כיצד להתמודד עם בעיה שנוצרה בצורה היעילה ביותר. עיבוד, הוא השלב הבא. כאשר אנו מודעים למה שעברנו ולומדים מכך, נוכל לשנות את התנהגותנו ולדעת כיצד להתמודד עם הסיטואציה בצורה הטובה ביותר.

איך זה קשור לחיים משותפים?

כדי נהל חיים משותפים, אנו חייבים לפתח יכולת התבוננות מעמיקה, התבוננות אשר תאפשר לי ללמוד על עצמי, על האחר ועל היחסים ביננו. העיבוד מאפשר לי לנתח דברים שקרו, תהליכים ביני לבין האחר ועיצוב מדויק של מערכות היחסים עם האחר.

מה זה אומר?

התבוננות- הינה הסתכלות, במובן העמוק הכוונה להסתכלות פנימה ונתינת מחשבה מעמיקה לפנמיות הדברים. "אינטרוספקציה" הוא מושג המתאר התבונות עצמית, אדם מסתכל פנימה ובוחן את התנהגותו, רגשותיו, מחשבותיו, מעשיו ושאיפותיו. עיבוד- תהליך קליטה, ארגון וסידור של מידע שנקלט. כמו שמחשב מקבל מידע ואז הוא מעבד אותו ולבסוף פולט את המוצר הסופי כך גם מוחו של האדם. כאשר אדם נקלע לסיטואציה, עליו לקבל את המידע לעבד אותו, כלומר לחשוב עליו ולארגן אותו במוחו כך שידע כיצד לפעול וכיצד ללמוד ממנו.
 
כאן תמצאו משאבים הקשורים ל: עוצמת התבוננות ועיבוד